Aroostook League spring All-Aroostook honorees for 2023-24

2 weeks ago

The Aroostook League has announced its 2023-24 spring all-stars:

Class B/C Baseball 

Caribou: Keegan Bell, Brayden Brescia, Bryce Dillon, Matt Pelletier, Edison Sleeper; Fort Kent: Max Bois, Ethan Daigle, Kaden Theriault, Carter Desjardins, Isaiah Martin; Houlton/GHCA: Thaden Gentle, Bronson Hanning ,Mark Thibodeau; Presque Isle: Ryan Blackstone, Jack Boone, Evan Chapman, Eli Jandreau; 

Class D Baseball 

Ashland: Blake Vincent; Central Aroostook: Jonathan McDonald; Fort Fairfield: Cayden Ala, Graedon King-Rosado; Hodgdon: Hunter Duttweiler, Oisin Gardiner, David Tuttle; Katahdin: Joshua Martin, Connor Edwards; Madawaska: Isaac Beaulieu, Chris Boucher; Southern Aroostook: Ethan Collier; Washburn/Easton: Damian DuMont, Blake King; Wisdom/Van Buren: Joel Desjardins 

Class B/C Softball 

Caribou: Emma Butler, Amelia Godin, Jillian Zeigler; Fort Kent:Niah Durost, Kamryn Martin, Maddie Morneault, Ellie Roy; Houlton/GHCA: Amelia Callanan, Gabby Gentle, Ella McCarthy, Emma McCarthy, Cali Sylvia; Presque Isle: Georganna Curtis, Kolbie Langeley, Astra Laughton, Olivia Locke; 

Class D Softball 

Ashland: Michaela Carney, Abby Doughty; Central Aroostook: Olivia York, Izabel Pryor; Fort Fairfield: Cady Stairs; Hodgdon: Grace Little, Aleyah Matheson, Meghan Peters; Katahdin: Hunter Hartsgrove, Mickenzie Landry, Jayden Stevens; Madawaska: Payton Pelletier; Southern Aroostook: Cami Shields, Madison Shields; Washburn: Hailey Campbell; Wisdom/Van Buren: Ava Lerman, Lilly Roy, 

Track events – Boys 

Caribou: Seth Dubay, Kyle Labreck, Harrison Landes, Wesley Hitchcook, Tewolde Stewart,; Fort Fairfield: Micah Daigle, Houlton/GHCA: James Brady, Shawn Cote, Landon Laferriere, Malachi Witmer; Presque Isle: Benjamin Willey, Jack Lamoreau, 

Field events – Boys 

Fort Fairfield: Brent Senal; MSSM: Quinn Smith; Presque Isle: Brent Greenlaw, Josh Harvell, Dyllan Maple, Liam Orkins, Nathan Tompkins: Washburn: Roegan Rosi-Carney; 

Track and field events – Boys 

Caribou: Evan Durepo, Andrew Ring, Mason St. Peter, Fort Fairfield: Ethan Walsh; Presque Isle: Eli Mosher; 

Emery Plourde 2024 Track Champion Award: Ethan Walsh, Fort Fairfield

Track events – Girls 

Fort Kent: Amari Weaver, Houlton/GHCA: Teanne Ewings, Natalie Johnson, Leanne Ross; Presque Isle: Lucy Cheney, Neve O’Donnell, 

Field events–Girls 

Caribou: Chloe Boma, Fort Kent: LillyOliver, Rachel Wilson; Presque Isle: Kacie Marston; 

Track and field – Girls 

Caribou: Elizabeth Robbins,; Fort Fairfield: Skyler Oakes, Fort Kent: Emlyn Nadeau, Amari Weaver; Houlton/GHCA: Ariana Ardell, Andrea Ross, ; Presque Isle: Adelaide Baser, Carrlyn Buck, Cassidy Carlisle, Addison Clairmont, McKayla Guerrette, Jayden Harvell, Hailey Himes, Brooklyn McIntyre; 

Howard Lello 2024 Track Champion Award: Teanne Ewings, Houlton/GHCA 

Tennis singles – Boys 

Caribou: Sam Hebert, Ben Bouchard; Fort Kent: Connor Voisine; Presque Isle: Isaac Staples; Van Buren/Wisdom: Xavier Deschaine 

Tennis doubles – Boys 

Caribou: Abe Bouchard and Landyn Waldermarson; Fort Kent: Franz Nobel and Quinn Michaud; Presque Isle: Garrett White andAlex Duprey; 

Tennis singles – Girls 

Caribou: Madelynn Deprey; Fort Kent: Anah Albert, Julia Cyr; Houlton/GHCA: Sofia Lorom; Presque Isle : Alice Korzekwa; Van Buren/MSSM: Elizabeth Rethman 

Tennis doubles – Girls Caribou: Emberlie McIntyre and Joslyn Griffeth; Fort Kent: Mia Voisine and Madeline Philbrook; Houlton/GHCA: Lucy Duff-Hebert and Stephanie Tuttle.