Aroostook League announces 2023 spring All-Aroostook honorees

12 months ago

The following is a recap of students selected as All-Aroostook athletes in baseball, softball, tennis, and track and field.

Class B/C baseball

Caribou:   Braydon Brecia, Grif McNeal, Jaden Picard;  Fort Kent:  Kaden Theriault, Ethan Raymond, Keegan Cyr;  Houlton/GHCA:  Thaden Gentle, Bronson Hanning, Cody Johnston, ,Mark Thibodeau;   Presque Isle: Ben Beaulieu, Evan Chapman, Michael Langley, Breygan Mahan

Class D baseball

Ashland:  Hunter Cunningham, Inyas Janoch;  Central Aroostook:  Jonathan McDonald;  Fort Fairfield:  Caden Ala, Graedon King-Rosado;  Hodgdon:  Drew Duttweiler, Oisin Gardiner,;  Katahdin:  Jeffrey Martin, Joshua Martin, Wes Pipes;   Madawaska:  Ian Beaulieu, Chris Boucher,  Carsen Cyr;  Southern Aroostook:  AJ Lewis, Camden Porter;  Washburn/Easton:  Derek Cruz, Blake King;  Wisdom:  Michael Roach

Class B/C softball

Caribou:  Emma Butler, Jillian Zeigler;  Fort Kent:  Larissa Daigle, Genevieve Naranja, Victoria Siering;  Houlton/GHCA: Amelia Callnan, Gabby Gentle, Maddie Marino, Emma Swallow, Cali Sylvia,  Drew Warman;  Presque Isle:  Georganna Curtis, Morgan House, Abby Johnston, Astra Laughton, Olivia Locke, Lexi Morningstar, Emily Straetz

Class D softball

Ashland:  Michaela Carney, Abby Doughty, Kayla MacLean,;  Central Aroostook:  Lily Clair;  Hodgdon:  Marissa Dow, Aleyah Matheson, Sadie Thompson;  Katahdin:  Hunter Hartsgrove, Mickenzie Landry;  Southern Aroostook:  Callie Russell, Madison Russell, Cammi Shields;   Wisdom/Madawaska:  Abbie Lerman, Olivia Ouellette, Taylor Pelletier, Lilly Roy,    

Track events – boys

Caribou:  James Cherrier,  Damarion Gagnon,  Kyle Labreck, Harrison Landes, Andrew Ring, Ephram Willey;  Houlton/GHCA:  Landon Laferriere;  MSSM:  Griffin Duigan, Morris McCall;  Presque Isle:  Brent Greenlaw, Josh Keiser,    

Field events – boys

Caribou:  Bobby Caron, Liam Dee, Konnor Huckins, Mason St. Peter;  Fort Fairfield:   Brent Senal;   Fort Kent:  Gilson Ouellette;   Houlton/GHCA:  James Brady, Gavin Wright;  MSSM:  Owen Dulac, Mathew Herrick, Quinn Smith;  Presque Isle:  Eli Mosher 

Track and field events – boys

Caribou:  Edward Cooley, Evan Durepo, George Ferland;  Fort Fairfield:  Micah Daigle;   MSSM:  Nickolias Theriault;  Presque Isle:  Malachi Cummings, Jack Lamoreau;  Washburn:  Christopher Tardie;  

 Emery Plourde 2023 Track Champion Award:  Malachi Cummings PIHS

Track events – girls

Houlton/GHCA:  Teanne Ewings, Natalie Johnson, Andrea Ross, Leanne Ross;  Presque Isle:  Jayden Harvel

Field events–girls  

Caribou:  Carly Morrow;  Fort Kent:  Rachel Wilson;  Presque Isle:  Addison Hafford, Taylor Marston;  Washburn:  Madison Elliott

Track and field – girls

Caribou:  Madelynn Morrow;  Fort Fairfield:  Skyler Oakes, Fort Kent:  Emlyn Nadeau, Amari Weaver;  Houlton/GHCA:  Ariana Ardell;  Presque Isle:  Cassidy Carlisle, Adddison Clairmont, McKayla Guerrette, Anna Jandreau, Keira Tompkins,

Howard Lello 2023 Track Champion Award:  Teanne Ewings, Houlton/GHCA 

Tennis singles – boys

Caribou:  Sam Hebert;  Fort Kent:  Nathan Voisine;  Madawaska:  Sam Lausier;  Presque Isle: Isaac Staples;  Van Buren/Wisdom:  Xavier Deschaine

Tennis doubles – boys

Caribou:  Ben Bouchard and Landyn Walderman;  Madawaska:  Ian Beaulieu and Geoffrey Lavoie;  Presque Isle: Alex Duprey and Jack Hallett;  Van Buren/Wisdom:  Noah Martin and Dawsyn Searles

Tennis singles – girls

Caribou:  Ashlyn Bouchard;  Fort Kent:  Anah Albert, Julia Cyr;  Houlton/GHCA:  Sofia Lorom;  Madawaska:  Hannah Blanchette;  Van Buren/Wisdom:  Mallory Beaulieu

Tennis doubles – girls

Caribou:  Joslyn Griffeth and Madison Thibault;  Fort Kent:  Madison Philbrook and Mia Voisine;  Houlton/GHCA:  Mariah Peterson and Cindy Hannigan